Selcan Asyalı röportajı!
Selcan Asyalı röportajı!
Bu yazı kez okundu.
12 Şubat 2017 19:22 tarihinde eklendi
Etiketler :

Avrupa Müzik etiketiyle müzikseverlerle buluşturduğu “Helal Et” isimli ilk albümü ve albümün Ersay Üner imzalı ilk video klibi “Seni Severdim” ile müzik dünyasına iddialı bir giriş yapan Selcan Asyalı, yazarımız Mine Ayman’a albümünü ve gelecek projelerini anlattı…

Selcan Asyalı

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müzikle doğmuşum desem yeri var. Üç yaşında 80’li yılların meşhur şarkılarından, sevgili Müşerref Akay’dan duyduğum “Türkiyem Türkiyem cennetim, benim eşsiz milletim” sözlerini ezberlemiştim. Ardından okul piyeslerinin aranılan ismi oldum. Rol aldığım oyunların perde aralarında şarkılar söylerdim, çoook mutlu günlerdi. Babam beni o zamanlardan sahnelere hazırlıyormuş meğer. Her zaman aklımda ünlü bir şarkıcı olma fikri vardı, ailem desteklemeyen ve hoş görmeyen insanlar olsaymış kesin evden kaçardım 🙂 Şaka bir yana ben ailemin desteği ile istediğim herşeyi yaptım. Üç yaşından sonra aklım ermeye başladığı andan itibaren her dönem albüm yapma fikrim vardı, nihayet 2014 yılında biraz da arkadaşlarımın ve müzisyen dostlarımın motivasyonu ile hayallerimi hayata geçrimeye başladım.

“Helal Et” adlı ilk albümünün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

İki yılı aşkın bir süre ön çalışmalar sürdü. Değer verdiğim dostlarımın aracılığı ile Erhan Bayrak’la tanıştık. Aklımdaki diğer aranjörler ile de tanıştım fakat Erhan Bayrak ile enerjimiz çok iyi tuttu diyebilirim. Daha benimle ilk konuşmalarını yaparken beni gerçekten anladı ve çözdü. Onun müzikal dehası haricinde inanılmaz dürüst olması ve her zaman verdiği tarihte yaptığı işleri teslim etmesine böylece bizzat şahit de olmuş oldum. Sahne aldığım yıllar sıklıkla şarkılarını okuduğum besteciler ile çalışmak istedim. Kader öyle birşey ki… Çalışmak istediğim isimlerin hemen hepsinin Erhan Bayrak’ın yakın dostları olduğunu öğrenince doğru yerde oldumu anladım. Albümde Ayla Çelik, Şebnem Sungur, Gökhan Tepe, Emirkan, Ersay Üner, Ravi İncigöz, Yasemin Pulat, Cüneyt Tek, Reşit Gözdamla veeee Aysel Gürel imzaları var.

Erhan Bayrak ile yolunuz nasıl kesişti, bundan sonra birlikte çalışmalarınız devam edecek mi?

Albüm yapmaya karar verdiğim 2014 yılından bu yana, benim müziğimi kimin yapması gerektiğini, kime kendimi emanet etmem gerektiğini araştırıyordum zaten. Aklımda 3-4 aranjör ismi vardı, hepsi ile de görüştüm. İlk önce 3’er şarkı yapsınlar diye düşünüyordum ama ilk görüştüğüm isim Erhan Bayrak açık ara benim aklıma yattı. Dinledi ve beni hemen anladı. İlk dakikadan itibaren bi sinerji oluştu ortamda. Doğru kişi ile konuştuğumu anladım ve bütün projeyi kendisine teslim ettim. Artık bir ekip olduk, bundan sonra da birlikte işler yaparız diye düşünüyorum.

“Seni Severdim” adlı ilk klip şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

Hareketli şarkı arayışımız vardı, devamlı şarkı dinliyorduk, bir müddet geçtikten sonra Erhan Bayrak Sevgili Ersay Üner’i aradı. “Bana öyle bir şarkı yolla ki acaba demeyelim, hatta klip şarkısı olacak bir şarkı yolla.” dedi. Ersay Üner 3-4 yıl önce yaptığı ve bir köşede “beni bekliyor” olduğuna inandığım şarkımı yolladı bize. Ben ilk duyduğumda zaten hemen istedim şarkıyı, sağolsun beni kırmadı Ersay Hocam.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Kültürel anlamda geniş yelpazeli bir ülkede yaşıyoruz. Değerini bilmek lazım. Her gün bir yerlerden bir şarkı duyup dinliyorum. İlla ki hepsinin bir etkisi olmuştur bende, müzikal kimliğimin oluşmasında tüm dinlediğim şarkıların ve şarkıcıların etkisi vardır. Onlar ile evrilip, tarzımı oturttuğumu düşünüyorum.

“Seni Severdim” adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?

Biraz iddialı olmakla birlikte gerçek olan şu ki, bu albüm her şeyi ile tam bir A takımı çalışmasıdır. Klipte bu ülkede yaşayan çok özel bir kadının hikayesi anlatılıyor. Bunlar şarkı söyleyen herhangi bir kadın ve başından geçme ihtimali olan olaylar ve bu olayların iki versiyon ile anlatıldığı bir klip. Birkaç kez izleyince iyi ve ya da kötü son mu diye bir soru geliyor akla. İki klip izliyoruz aslında. Bu fikirin ve senaryonun sahibi Türkiye’de bir ilk üreten Nadir Bekar. 100’e yakın bi cast ekibi ve 30 kişilik kusursuz set ekibi ile Spark Film yapımcılığında gerçekleşti proje. İki aylık bir ön çalışma yapıldı, oyunculuk teknikleri ile ilgili çalıştırıldım ve geceleri Nişantaşı ve Harbiye sokaklarında geri yürüme provaları yaptık. Nadir Bekar kostümden makyaja kadar herşeyin içinde bizzat oldu ve yönlendirdi. Tekniği çözdüğüme inandığı anda çekim tarihini belirledik. Kurgusu ve senaryosu ile çok öne çıkan klibimizi 16 saatte aralıksız çalışarak gerçek zamanlı çektik. Şarkının sahibi de klibini çeken yönetmeni de mükemmel adamlar. Ersay ve Nadir’in mutlaka tanışmasını istiyorum. Benim miladım ikisi de.

Bundan sonra hangi şarkın kliplenecek?

Albümdeki tüm şarkılar klibi hakediyor, olabildiğince de çok klip çekmek istiyorum. Şu sıralar gelen tepkilerden ikinci klibe karar verdik gibi. Albümün isim şarkısı olan “Helal Et”e çekeceğiz. Sözleri Şebnem Sungur, bestesi Ayla Çelik’e ait “Helal Et”in. Ön çalışmasına başlıyoruz. İlk video klipte çıtayı o kadar yüksek tuttuk ki bu da öne çıkan, farklı bir iş olacak.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Çok güzel işler var son dönem çıkanların içinde. Mithat Can Özer, Aynur Aydın, Melis Kar dinamik ve genç nesilden beğendiklerim. Herkesi, her şarkıyı dinlemeye çalışıyorum. Farklı işlerin çıkması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

Yıllarca sahne aldın, yakın zamanda sahne çalışmaların yeniden başlayacak mı? 2017 yılında albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Şu son iki aydır albüm yeni olduğu için zamanım pek olmadı sahneye, fakat Mart ayı itibari ile konserlerimiz başlıyor,tüm teklifleri değerlendiririken titiz ve seçici olmaya çalışıyoruz ekibim ile. Playback’den ziyade canlı performansları özenle tercih ediyoruz. Konserler dışında ekran için de teklifler geliyor. “Seni Severdim”in video klibinden dolayı yapımcıların ilgisini çektim diye düşünüyorum. Kocaman bir yıl var önümüzde. Çok çalışarak geçeceğine inanıyorum.

http://www.sozmuzik.com/index.php?name=News&file=article&sid=4053

Processing your request, Please wait....
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.İMTİYAZ SAHİBİ Yılmaz YURTSEVEN
YAYIN KOORDİNATÖRÜ Leyla GÜRBÜZ

TÜM HAKLARI
SAKLIKENTFM GRUBUNA AİTTİR

TASARIM
Mustafa AKÇAY