Dilara “Erkekler” röportajı!
Dilara “Erkekler” röportajı!
Bu yazı kez okundu.
11 Aralık 2016 18:56 tarihinde eklendi
Etiketler :

Türk Pop Müziği’nin yeni rengi Dilara, söz ve müziği kendisine ait olan “Erkekler” adlı ilk single çalışmasını DMC etiketiyle müzikseverlerle buluşşturdu. İmre Haydaroğlu yönetmenliğinde çekilen eğlenceli klibiyle de beğeni toplayan Dilara’yı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

 

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müziğe ilk 7 yaşında senfoni orkestrası çocuk korosunda korist olarak başladım. Sanatçı ve müzisyen kimliğim ile yıllardır kendi yaptığım şarkıları paylaşmayı arzu ediyordum. Fakat ilk olarak geçen sene Samsun Demir’i tanıdığımda ve DMC ile çalışma fırsatını yakaladığımda artık zamanı geldiğini düşündüm ve bunun biran önce gerçekleşmesini istedim.

“Erkekler” adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

Yaklaşık bir yıl sürdü. DMC ile çıktığım bu yolda harika bir ekiple çalıştığımı söylemeden geçemeyeceğim. Düzenlemesi Osman Çetin’e ait. Klip İmre Haydaroğlu tarafından çekildi. Safa Gülsoy fotoğraflarımı çekti. Ayrıca çekimlerde tasarımı Tanju Babacan’a ait RED BEARD koleksiyonundan giyindim.

“Erkekler” adlı şarkını ne zaman yazmıştın, bir hikâyesi var mı yoksa kurgu mu?

İki yıl önce yazdım ve besteledim. Yazarken aşk acısı çeken bir genç kızı düşündüm ve onu teskin etmek için söylenebilecekleri. “Erkekler döktüğün yaş kadar” derken kullanılan benzetme, yaşanılan sıkıntının gözyaşı damlası kadar ufak ve geçici olduğunu vurguluyor aslında. Genellikle kendi yaşadıklarımdan etkilenerek şarkı yaparım ama bu şarkıyı yazarken teselli eden arkadaş rolüne bürünmüştüm.

Aynı zamanda dansçı ve balerinsin, bu alanlarsa nasıl bir eğitim aldın? Müzik dışında dansla ilgili de projelerin olacak mı?

Bale, bütün dans türlerinin temeli. Ama ben tamamen contemporary (modern) dans aşığıyım. Bu yüzden baleden uzaklaştım ve New York Martha Graham da Contemporary Dance üzerine eğitim aldım. Ardından İspanya’da Victor Ullate Ballet School’da jazz dance ve contemporary dance okudum. Henüz dans performansımı tam olarak göstermedim. Kliplendirmeyi düşündüğüm slow şarkıma modern dans etmeyi düşünüyorum. Bu koreografi için hazırlanmaya başladım bile.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

7 yaşında müzikle ilgilenmeye başladım ve Selçuk Efes’te İzmir Senfoni Orkestrası eşliğinde korist olarak yer aldım. O gece Demet Sağıroğlu ise solistti ve sesinden çok etkilenmiştim. Ama etkilendiğim insanlardan sadece ilham alırım, taklit etmem ya da benzemek, benzetilmek istemem.

“Erkekler” adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın?

“Erkekler”i İmre Haydaroğlu kliplendirdi. O ve ekibi inanılmazdı. En başından sonuna kadar her şey çok güzeldi. Klip siyah beyaz başlıyor. Kim olduğunu görmediğimiz 4 çift ayak görüyoruz. Endişe uyandıran bu sahneden sonra zil sesiyle her şey renkleniyor ve veranda da beni pijama ve sabahlıkla görüyoruz. Aşk acısı yüzünden kendimi eve kapatmış olsam da yakın arkadaşlarım ziyaretime gelip beni teselli etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Anlaşılan o ki teselli olup gece eğlenmeye bile çıkıyor.

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı?

Önce bir single daha olacak. Sonrasında 7 şarkılık bir maxi single. Ardından slow şarkılarımın da yer alacağı 12 – 13 şarkılık bir albüm düşünüyorum.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Son dönemde yapılan şarkılar arasında dünya standartlarında işler dinliyorum. Dijital ortamda dünyaya açılmakta kolay artık. Ve dünya çapında çalan ve beğenilen birçok şarkımız var Burak Yeter “Tuesday” gibi. Evde de Türkçe albümler arasında bu aralar Burcu Güneş – Enbe orkestrası “Ağır Yaralı”yı dinliyorum.

Sahne ve konser çalışmaların olacak mı?

Kesinlikle olacak. Konserden çok bu bir şov olacak. Sahnede kalabalık dans ekibi ve sirk sanatçıları yer alacak mesela. Ben bir şarkımı piyano ile seslendireceğim. Sonra başka bir şarkımın introsunda çello çalacağım belki ya da gitar. 2017 yazında Antalya da birçok konser vereceğim.

dilara_i

Processing your request, Please wait....
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.İMTİYAZ SAHİBİ Yılmaz YURTSEVEN
YAYIN KOORDİNATÖRÜ Leyla GÜRBÜZ

TÜM HAKLARI
SAKLIKENTFM GRUBUNA AİTTİR

TASARIM
Mustafa AKÇAY